We Can Chose What Controls Us – Môžeme si vybrať čo nás kontroluje

Posted by on Sep 20, 2018 in Letters | 6 Comments

This time without images. I know again longer break in my posting, but let leaves this to some other post. Today I like to tell you something about a topic, which you may observed yourself. It is also possible that you are not aware of it at all, then this is especially for you.

English version

Skok na Slovenskú verziu.

A Book

As usually I am reading a book. This time very interesting book. A book which is not popular, not in main stream, not have marketing campaign and has not a shiny cover. Book, which actually, as far as I had check, was never translated from its original English language. It is not a fiction type of book. This book give you insight to human understanding of self and does it in such a way that I am enjoying it piece by piece. It is incredible honest first hand experience and it was written I’m time when nobody was trying to sell you everything.

I read few pages, then I let it simmer in my mind, for a while. Not that is difficult to understand, but to benefit from the read part to the full and let the enjoyment of the ideas, language and the honesty of the writer fully sink in my mind.

That is why I am reading it now for over a month and I am still just behind half of it.

A newspaper

About week ago I have start reading daily news through electronic version of a newspaper. I started it based on paper version I enjoyed for few days. The reason was, that this newspaper had quite some interesting, analytical articles going more in depth of a problem. They also had some interesting articles about country and people I am from.

However, after little more than a week of reading almost every article they digitally published, I realised I am feeling tension and sometime even unexplainable anxiety.

I have realized that those where exactly the feelings, which led to the one of the reasons I left country of my origin. Not only that I noticed that I was so much under the influence of it, that I stopped reading my favourite book. Book, which gave me much more insides into people and which I enjoyed much more.

Now, again, I see how easily we are manipulated, how our lives are not our lives anymore. We may read and think how much free will we do have, but we are just animals controlled by our environment. The only option we have is to choose the environment.


Slovenská verzia:

Opäť bez fotiek, nepodliehajme však panike. Nečudujme sa ani tomu že sa ozývam po dlhšom čase. Všetko je subjektívne, isto si si ani nevšimol že je top už pár týždňov. No nechajme to však na nejakú inú diskusiu. Dnes tu budem písať o niečom čo si si isto všimol sám. Tak isto je však možné že nie, v takom prípade je nasledovných pár riadkov, možno práve pre teba.

Kniha

Neberme to však všetko tak vážne, ako všetci vieme, veci na nás doliehajú podľa toho ako sa sami cítime a všetko závisí od uhľa pohľadu.Ako zvyčajne, aj teraz čítam nejakú knihu. Teraz je to veľmi zaujímavá kniha. Kniha, ktorá nie je populárna, asi malo ľudí o nej vie. Nie je stredom pozornosti ani marketingových ťah a nemá ani žiadnu lesklú obálku.

Ako sa mi podarilo zistiť, táto kniha nebol nikdy preložená zo svojho originálneho, Anglického, jazyka. Ide o literatúru faktu aj keď napísanú takým úprimným spôsobom, že mám často pocit že ide o beletriu. Autorka tejto knihy dáva nahliadnuť do ľudskej duše takým prirodzeným spôsobom, že si každú stranu pomaly vychutnávam.Prečítam si pár stránok a nejaký čas si získaný pohľad a názory nechám poležať aby som si o nich dobre popremýšľal. Dôvod nie je ten že by kniha bola napísaná nejakým ťažkým spôsobom. Robím to preto aby som si plne vychutnal opísané nápady, jazyk a tú ľudskú úprimnosť s akou sa jeden človek otvára druhému so snahou pomôcť.

Toto je aj dôvod prečo po viac ako šiestich týždňoch som len trošku za polovicou tejto knihy.

Noviny

Asi tak pred týždňom som začal čítať elektronickú verziu nemenovaného denníka. Urobil som tak po tom ako som si pár dní mohol dopriať jeho papierovú verziu. Rozhodol som sa po tom ako ma dosť veľa článkov zaujalo svojou hĺbkou ako aj uhlom pohľadu.

Napriek tomu, po viac ako týždni čítania skoro každého článku čo tento denník uverejňuje digitálne, uvedomil som si že cítim napätie a akýsi nevysvetliteľný strach či úzkosť.

Po ďalších pár dňoch som si uvedomil že tieto pocity sú tie isté, ktoré spolu s inými viedli k tomu, že som pred veľa rokmi, opustil krajinu v ktorej som sa narodil. Nakoniec som si všimol, že pod ich vplyvom som úplne prestal čítať moju obľúbenú knihu. Knihu, ktorá mi dávala tak veľa.

A tak som si opäť uvedomil ako jednoducho dokážem byť manipulovaný, ako ľahko naše životy prestávajú byť našimi. Môžeme čítať a počúvať o tom akú máme slobodnú vôľu, nakoniec aj my, sme iba zvieratá kontrolované prostredím kde žijeme. Máme iba jednu možnosť, vybrať si to prostredie.

6 Comments

 1. andrej
  Fri, 21. September , 2018

  ahoj,
  kupil si si na mesiac n-ko?
  a.

  Reply
  • richo
   Fri, 21. September , 2018

   Horkýže na mesiac, na tri!

   Reply
   • andrej
    Fri, 21. September , 2018

    ja uz niekolko rokov nemozem sledovat spravy v telke a z novin citam vacsinou len technologie, vedu a auta. velmi malo politiku. nestoji to za ten cas a nervy a skoro az zufalstvo z toho aka je nemysliaca masa tupa a manipulovatelna.
    aj enko som mal predplatene tusim na tri mesiace a neobnovil som ho, nie teda ze by to boli zle noviny (su dobri a bellove hlbkove reportaze su uplne super), ale proste odmietam zit vo virtualnej realite produkovanej spindoctormi.
    k teme si treba pozriet skvely film wag the dog (Anne Heche, Robert De Niro, Dustin Hoffman), je tam vsetko o volebnych kampaniach aj o generovani a “rieseni” zastupnych problemov.
    a.

    Reply
    • richo
     Fri, 21. September , 2018

     Ja som tiež prestal, ešte v čase keď som býval na Slovensku. Keď niekedy prídem na návštevu rád si kúpim nejaké papierové noviny. Vždy zabudnem aký to má na mňa vplyv. Vždy dúfam že to bude iné, že to bude také ako napríklad:
     Včera cestou z práce a dnes cestou do práce som počúval čítanie z knihy Scenár od Etely Farkašovej. Tak pekne to bolo čítané a tak pekne napísané že som sa cítil veľmi vyrovnaný a veľmi spokojný. Úplne iný pocit ako z čítania Denníka N.

     Reply
 2. andrej
  Fri, 21. September , 2018

  …to je jeden z dovodov preco sa beletria vola ‘krasna literatura’
  ;o)
  Nechapem preto ludi co necitaju knizky, ze ‘im stacia na citanie noviny’. To je uplne iny druh citania. Take prazdne.

  Ono je to ale cele velmi red pill / blue pill.
  Na jednej strane je fajn (a hlavne zdrave) sa od toho humusu odtienit a jednoducho ho ignorovat lebo s nim nemas moznost nic spravit, ale na druhej strane zase ignorovanim problemu sa nic nevyriesi a clovek sa pripoji k mase ktora vedome ignoruje realitu, co moze skoncit (a pravdepodobne aj skonci) tak pred tym varoval Huxley vo vizionarskej knizke Brave New World https://www.databazeknih.cz/knihy/konec-civilizace-3643

  A to som vobec nechcel aby zaver vyznel takto negativne.

  Btw cital si Harrisonovu knizku Make room, make room! https://www.databazeknih.cz/knihy/misto-misto-vice-mista-28321 – tiez velmi slusna distopia, podla mna tam pise o dosledkoch zavedenia univerzalneho prijmu (money for nothing) ku ktoremu robotizaciou manualnych prac urcite dospejeme.

  Reply
 3. Bart
  Fri, 21. September , 2018

  Hey Richo,

  I have noticed the same myself. I think it has to do primarily with the tendency of newspapers and news websites to report mostly negative news, and the problem with our now global information sharing is that on a global scale, there are endless amounts of bad news to be found.

  I deal with the problem by:
  – quickly read headlines and discard stories that are unimportant. For instance, in the news yesterday were endless stories and updates about 4 kids that died at a railroad crossing. Sad for all involved, but I am not involved, so skip.
  – only read stories that have far flung consequences and are important to know, such as Trump trying to start a global war, or stuff that is somehow related to me (e.g. euro zone troubles, not just financially, or stuff that is local to the city I live in).
  – Limit newsreading to say half an hour a day. Thinking about it, this is maybe to long.

  Additionally: do read about other stuff I am interested in, in my case tech, digital security, gaming, etc. And don’t limit the time spent here ;)

  My gf reads the bad news day and night and I notice it does give her a negative view of the world sometimes.

  Cheers, Bart

  Reply

Leave a Reply